Czy wiesz jakie korzyści płyną z nauki języków?

Będąc mieszkańcami, jakże pięknego i multikulturowego kontynentu jakim jest Europa mamy wokół wiele możliwości rozwoju i podróży pośród globalnej, unijnej wioski. Komisja Europejska regularnie pochyla się nad aspektami życia Europejczyków, a  że życie w tak barwnym otoczeniu wymaga umiejętności komunikacji to wiadomo. Według raportu o znajomości języków obcych, w całej Unii Europejskiej używa się 23 oficjalnie zdefiniowanych języków i 60 języków charakterystycznych dla poszczególnych regionów i mniejszości. Pomimo, że polityka zajmująca się edukacją językową leży w indywidualnej gestii każdego z państw członkowskich, to UE jest zaangażowana w promocję nauki języków, aby dać nam szansę na kulturalną i społeczną integrację. W obszernych badaniach udowodniono, że osoby znające język obcy ponoszą ekonomiczne i edukacyjne standardy swojego życia, dzięki możliwością stwarzanym przez zintegrowaną Europę. Zatem wszystkim, którzy w Nowy Rok postanowili zmienić swoje życie na lepsze polecamy rozpocząć naukę języka TERAZ!

Najistotniejszym w naszym odczuciu jest rozdział raportu odnoszący się do wyników badań nad efektywnymi sposobami nauki. Najpowszechniejszym z nich jest nauka w szkole – 68% Europejczyków w ten sposób nauczyło się języka (a jednak nudny model wojskowego zakuwania funkcjonuje nie tylko w Polsce). Jedna szósta (16%) badanych wskazała, że dodatkowo uczyli się języka poprzez nieformalne rozmowy z osobami, dla których dany język był ojczystym, 15% natomiast korzystało z lekcji grupowych poza szkołą, kolejne 15% przyswoiło sobie język obcy poprzez częste lub długie podróże do innych krajów (na pewno sprzyjają temu wizyty w brytyjskich pubach lub relaks na hiszpańskich plażach). Około jedna ósma -12%- Europejczyków deklaruje, że nauczyli się języka samodzielnie czytając książki, słuchając radia, bądź oglądając telewizję. Sama do dziś chętnie oglądam perypetie nowojorskich przyjaciół, mimo podeszłego wieku tego serialu- polecam.  9% respondentów uczyła się języka za pomocą konwersacji indywidualnych z nauczycielem, będącym native speakerem.

Według badań Europejczycy mają pozytywne podejście do znajomości języków obcych. Zdecydowana większość z nich uważa znajomość innego języka poza ojczystym jest bardzo przydatne i prawie wszyscy (98%) uważa, że opanowanie obcego języka przez ich dzieci wpłynie korzystnie na ich przyszłość. Dwie trzecie badanych Europejczyków wskazała język angielski jako najbardziej użyteczny dla nich.

Jakie korzyści według Europejczyków płyną z umiejętności posługiwania się drugim językiem?

Większość z nich za istotne uważa możliwość pracy i nauki w międzynarodowym środowisku (nic dziwnego – wielkie korpo wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu) oraz porozumienia się z mieszkańcami innych krajów podczas wizyt za granicą. Znajomość języka obcego pozwala im na osiągnięcie lepiej płatnej pracy oraz awansu.

Jakie bariery napotykamy?

W nauce języków zazwyczaj przeszkadza: brak motywacji, wymówka braku czasu, zbyt niska wiara we własne siły itp. Brzmi znajomo? Właśnie dlatego Collin Rose opracował inną metodę nauki. Zainwestuj w siebie. Gdy dziś rozpoczniesz szybki kurs języka angielskiego w Bydgoszczy to szybciej zaczniesz mówić w obcym języku. Zapraszamy serdecznie do Akademii Innowacyjnej Edukacji!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.